İsrail, Ukrayna’dan Kolchuga-M Pasif Radar Sistemi Aldı

Kolchuga-M Radar Sistemi

ImportGenius web sitesine göre, İsrail’li Airsom Ltd. şirketi Ukrayna yapımı Kolchuga-M pasif radar sistemi aldı.

İthalat / ihracat takip web sitesi ImportGenius’a göre, İsrail, Kolchuga-M adı verilen yeni nesil uzun vadeli pasif radar kompleksi aldı.

ImportGenius’un verdiği habere göre, Mart 2018’de, Ukrayna Devlet şirketi Ukrspetsexport’un, İsrail Devlet Şirketi olan Airsom Ltd.’ye radar sistemi Kolchuga-M’yi sattığını söyledi.

Kolchuga, pasif bir elektronik destek radarı olup, yer ve yüzey hedeflerinin hareketlerini 600 km yarıçapında tespit eder. 10 km yükseklikte hava hedeflerinde izlemeyi mümkün kılar. 800 km’ye kadar etkili bir erken uyarı hava savunma sistemidir.

Sözleşme belgesi

Kolchuga istasyonu, frekansa bağlı olarak 110dB / W – 155 dB / W swath içinde yüksek radyo hassasiyeti sağlayan beş metrelik, desimetre ve santimetre menzilli antenlerle donatılmıştır.

GlobalSecurity.org’a göre, 800 km’lik algılama menzili yalnızca Ukrayna Kolchuga’sı tarafından sağlanabiliyor. ABD’nin ünlü AWACS’ının yapabileceği en iyi şey 600 km’dir; Kara radarları Vera (Çek Cumhuriyeti) ve Vega (Rusya) ise Ukrayna sisteminin anca yarısı kadar 400 km’ye ulaşabiliyor. Kolchuga’nın çalışma frekansı aralığının alt sınırı 130MHz’dir ve tüm analogların en küçüğüdür. AWACS için 2,000 MHz,Vera Vega 850MHz, 200MHz.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz