İsveç’li Komutan: Savaş Uçaklarımız Rus Uçaklarından Daha İyi

İsveç Hava Kuvvetleri Komutanı, Fİnlandiya'da tanıtımını yaptığı Gripen E savaş uçağının Rus Su-57 yeni nesil avcı uçaklarından daha iyi olduğunu söyledi.

İsveç Savunma Sanayi Saab üretimi Gripen E savaş uçağı

Dünyada en iyi avcı savaş uçağı olarak görülen Rus Savunma Sanayi Sukhoi firmasının Su-57 uçaklarını, İsveçli Hava Kuvvetleri Komutanı Mats Helgesson’e göre İsveç Savunma Sanayi uçağı olan Gripen E’lerin kolaylıkla alt edebilceğini söyledi.

İsveç Hava Komutanı Mats Helgesson, Finlandiya’da yaptığı uçak tanıtımında Gripen E hakkında bilgi verdi “Gripen’in özellikle E modeli (Rusya’nın) Sukhois jetini yok etmek için tasarlandı. Bu konuda kara kuşak olduğunu söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Sukhoi savaş uçağı manevra kabiliyeti ile oldukça ünlü bir uçak. Bu özelliği sayesinde Amerika savaş uçaklarına karşı güçlü olsada, İsveç’ten gelen bu büyük sözler İsveç’li firmanın; Sukhoi firmasının sırlarını çözmüş ve ona göre bir modernizasyon gerçekleştirmiş olabileceğini düşündürüyor.

İsveç Savaş Uçağı Gripen E’nin hayalet özelliği bulunmuyor. Ve Sukhoi firmasının kullandığı ekipman ücretinden çok daha ucuza mal olan bu uçak Rus avcı uçağının yanına yaklaşamıycak gibi görünsede. Vaddedilen büyük sözler sonrasında savaş uçağında bizim bilmediğimiz özellikleri olduğunu düşündürüyor.

Hava savaşları uzmanı olan Justin Bronk, Jet pilotlarının uçağın tüm özellikleri bilerek sergilemediğini belirterek. Gripen uçağının bir çok sır olarak tutulan özellikleri olduğunu ve ayrı yetten elektonik bir savaş uzmanı olduğunu ekledi.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz