İsveç’li Saab, Gripen E Savaş Uçağını İsviçre’ye Satmak İstiyor

İsveç'li firma Saab, isviçreye avcı uçağını sundu.

Saab üretimi Gripen E savaş uçağı

İsveç’li firma Saab, Gripen E savaş uçağını 25 Ocak’ta Federal Savunma İhale Bürosu’na (Armasuisse) sunulan resmi bir öneriyle bir kez daha İsviçre’ye satmayı düşünüyor.

İsveçli üretici, İsviçre endüstrisi için %100 güncellenmiş paketiyle 30 ila 40 yeni inşa edilmiş Gripen E uçağı seçeneği sunuyor. Saab’ın teklifi, 6 Temmuz 2018’de İsviçre Federal Savunma, Sivil Koruma ve Spor Dairesi. (VBS [daha önce DDPS]) tarafından yayınlanan yeni bir savaş uçağı için teklif talebi (RFP) üzerine geldi.

İsviçre, birkaç kez, yaşlanan uçağını en yeni modelle değiştirmek için yeni bir savaşçı tedarik etmeye çalıştı. Gripen E 2014’te kazamayı başarmıştı ama ondada kamu referandumunda fon oluşturma konusunda başarısız oldu.

İsviçre Hava Kuvvetleri Gripen E’nin yanı sıra İsviçre, Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale, Boeing F / A-18E / F Süper Hornet ve Lockheed Martin F-35 Yıldırım II Ortak Grev Avcı Uçağı da düşünüyor.

İsviçre hükümeti, 2020’de parlamento onayı ve 2022’de finansman onayı ve 2025’ten itibaren teslimat alabileceği yeni bir avcı tipi seçmeyi planlıyor.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz