İtalya, Savaş Uçağı Geliştirmek İçin İngiltere’yi Seçiyor

İtalya, Almanya ve Fransa'nın ortak üreteceği savaş uçağı projesine katılmayacağını ve İngiltere'nin Savaş Uçağı Projesine katılacağını duyurdu.

İngiltere'nin üzerinde çalıştığı Savaş Uçağı projesi Tempest

Fransa ve Almanya’nın ortak geliştireceği Future Air Combat System (FCAS) projeye İspanya’da katılacağını açıklamıştı ancak diğer bir Avrupa ülkesi olan İtalya başka bir projeye yöneldi ve böylece Avrupada taraflar netleşmeye başladı.

Avrupa’nın daha önceden dört ortakla geliştirdiği Eurofighter savaş uçağının bir kolu olan İtalya hükümeti, Alman ve Fransız ittifakına katılmıyor. Gene Eurofighter ortaklarından olan İngiltere’nin kendi savaş uçağı Tempest projesine İtalya’nın da katılmak istediği duyuruldu. Eurofighter dört ortak ülke ile üretilmişti Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya.

Yabancı bir medyaya demeç veren İtalyan Hava ve Uzay savunma ve güvenlik federasyonu başkanı Guido Crosetto, “Almanya ile Fransa arasındaki anlaşma diğer ülkeleri kenarda bırakıyor. İtalya eşit endüstriyel yeteneğe sahip olduğuna göre anlaşma İtalya’nın aleyhinedir” dedi.

Tempest Savaş Uçağı

Crosetto şöle devam etti, “Almanya ve Fransa bu anlaşmaya İtalya’nın dahil olması için çaba gösterdi mi?” diye sordu ve devam etti; “Avrupa’nın iki önemli ülkesi anlaşma imzalıyorsa diğerleri nasıl davranmalıdır? Bu hareket AB’yi zayıflatma riski taşımaktadır.” dedi.

Diğer yandan İtalyan savunma sanayi Leonardo şirketinin Birleşik Krallık’ta tesisleri bulunuyor ve Birleşik Krallık, Brexit kararı ile AB’den çıkacağını bildirdi.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz