IXI Dronekiller Gökteki Drone’ların Yeni Yokedicisi

 

Savaş alanlarındaki tehlikeli droneların yeni yokedicisi IXI Dronekiller.

IXI Dronekiller , Nisan ayında Washington, DC’deki Deniz-Hava-Uzay Forumunda’daki IXI Teknoloji temsilcilerine göre , yazılım tanımlı radyo kullanan ilk ve tek elle tutulan dron teknolojisidir .

Bir şirket yetkilisi, “Bu, çevrimiçi satın alabileceğiniz genişbant bir jammer değildir” dedi. “Bu yazılım tanımlı bir radyo, bu yüzden herhangi bir özel uçak tanınsın yada tanınmamış olsun uzaktan kontrol edilen ne olursa olsun yakalayabiliyoruz.”

Her bir insansız hava aracının farklı bir frekans tipi vardır. Örneğin yaygın bir ticari kullanım drone’u olan DJI Phantom , 2400 ila 2483 MHZ frekansında veya 2,4 GHZ bandında çalışır. 2.4 bandında, operatör dronla kumandası arasında bağlantı kurmak için farklı kanalları seçer.

IXI Dronekiller Nisan Ayında Washington, DC’deki Deniz Hava Alanı Fuarında sergileniyor.

Şirket yetkilisi, ” En son DJI Phantom uçağı, kanal atlama yeteneğine sahip.” Dedi. “Cihazımız buna karşı etkilidir dedi.”

“Aslında yaptığımız şey bütün bir kanalı engellememek. Drone ve operatör arasındaki bağlantıyı kesmek için biraz gürültü ve ek veri ekliyoruz” dedi.

IXI Dronekiller, Suriye, Irak ve Afganistan gibi savaş alanlarında çalışan devletlere yetecektir ve hatta bazı devletlerin bile kullandığı tüm Tip I ve Tip II ticari uçaklarını hedef alabilecektir .

Şirket yetkilisi, “Birçok terör grubu gözetim için daha küçük insansız hava araçları kullanmaya çalışıyor ya da bomba gibi bir yük taşıyor ve patlatıyor” dedi. Suriye gibi savaş bölgelerinde, drone kullanımı çok yaygınlaştı.

DEAŞ militanlarının uçurmaya çalıştığı her ne olursa olsun, IXI Teknoloji yetkililerine göre, IXI Dronkiller’ı engelleyemez yada kaçamaz.

“Hedeflenen bir dronun kullandığı frekansı belirleyebildiğimiz sürece, onu vurabiliriz” dedi.

Bir radyo frekansı sensörü sayesinde, IXI Dronekiller yaklaşık 3 saniye içinde “tüm drone sinyallerini” yakalar.

Savaşçılar için en iyisi olan silah, hedeflediğiniz hedef üzerinde 30 derecelik bir etki konisine sahip, silahla ateş etmek kadar basittir. Ve cihazın yeni bir versiyonu olan, M203 bir bomba fırlatıcısının takılmasıyla aynı şekilde saldırı tüfeğine bağlanabiliyor.

“Sen sadece Drone’un uçtuğu istikamete doğru nişan alıyorsun … çoğu insansız uçağı yere düşürecektir. Ama daha iyi olanlar üsse geri dönecek” diye ekledi.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz