Japonya Bakanlığı Kendi Savaş Uçağı Projesini Başlatıyor

Japon; 2030’da Mitsubishi F-2 çok amaçlı savaş uçaklarının yerini alacak yeni bir savaş uçağı geliştirmek için. “Japonya öncülüğünde” bir programı onayladı.

Japonya Savunma Sanayi şirketi Mitsubishi üretimi F-2 Savaş Uçağı

Japon Savunma Bakanlığı (JSB); 2030’da Mitsubishi F-2 çok amaçlı savaş platformunun yerini alacak yeni nesil bir savaş uçağı geliştirmek için. “Japonya öncülüğünde” bir program oluşturma planlarını onayladı .

Kararda, önceden belirlenmiş mevcut bir yabancı tasarımlı platformun geliştirilmesi. Veya yerel üretim yoluyla Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri gereksinimlerine göre şekillendirileceği belirtildi. Japonya liderliğindeki program neredeyse kesin olarak Mitsubishi Heavy Industries (MHI) tarafından ön plana çıkacak, ancak bu henüz doğrulanmadı.

Bir Bakanlık sözcüsünün Şubat’ta yaptığı açıklamada; Japonya’nın 2019-23 döneminde JSB’nin Orta Vadeli Savunma Programı (MTDP) doğrultusunda “gelecekteki savaşçı” geliştirme programını resmen başlatmak istediğini söyledi. Bu, 2018 yılının sonlarında, dayandığı uzun vadeli Ulusal Savunma Programı Rehberi ile birlikte yayınlandı. Savaşçı geliştirme projesinin Bakanlık tarafından yaklaşık 15 yıl sürmesi bekleniyor.

Teknolojik Riskleri Azaltmak İçin İşbirlikçilerle Çalışabilir.

Japonya liderliğindeki bir proje ile gereksinimi yerine getirme vurgusuna rağmen. JSB sözcüsü, teknolojik riskleri azaltmak için Japonların yabancı yüklenicilerle işbirliğinin “olanaklarını” da açıkladı. Bu tür olasılıkların, Japonya’nın BAE Sistem, Lockheed Martin, Boeing ve Northrop Grumman gibi şirketlerle yeni nesil avcı teknolojilerine devam eden katılımları değerlendireceği anlaşılıyor.

F2 Uçaklarının Zamanı Doluyor

Sözcü, “F-2 savaşçılarımızın 2030’ların sonlarından emekli olmaları bekleniyor” dedi. “Gelecekte ağa bağlı bir güçte merkezi bir rol oynayabilecek yeni savaşçılar edinmek için. Uluslararası işbirliği imkanı olan Japonya’nın önderliğinde bir projeyi başlatıyor.”

Kalkınma projesinin yürütülmesinde JSB, beş önceliğini bildirdi: Gelecekteki hava üstünlüğü yeteneği; yeni nesil teknolojileri dahil ederek kapasiteyi genişletme potansiyeli; yeni platformu değiştirme ve yükseltme yeteneği; Japon endüstrisinin katılımı; ve uygun maliyetler.

1 YORUM

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz