Japonya’dan Dev Savunma Harcaması

 

Japonya, yeni yayımlanan Ulusal Savunma Programı Planına göre, daha fazla F-35 avcı uçağı, gemiler için insansız uçak ve denizaltı tedarik etmeyi amaçlıyor.

Salı günü öğleden sonra Tokyo’da yayınlanan ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin, Bakanlar Kurulu tarafından resmen onaylanan ve uzun zamandır beklenen belgelerde, Japonya’nın önümüzdeki beş yılda savunma için neredeyse 243 milyar dolar harcayacağı belirtiliyor.

Ulusal Savunma Programı Planı veya MTDP olarak bilinen belgeler, ülkenin bölgede, ekonomik ve askeri gücü artan Çin ve Kuzey Kore’nin balistik füzelerle verdiği pozlar tetikleyici oluyor.

MTDP’den çıkacak en büyük haber, Japonya’nın ilave 42 Lockheed Martin F-35 Avcı Uçağı satın almasını teyit etmesiydi.

F-35’ler büyük ihtimalle, Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetlerinin,  Mitsubishi RF-4 Fantom’unu emekli hale getirerek yeni bir savaş filosuna dönüştürmesini sağlayacak 2020’de.

MTDP, Japonya’nın önümüzdeki beş yıl boyunca gemiler için üç insansız hava sistemi almaya çalışacağını ve bu konuda ayrıntıların az olduğunu söylendi. Bunlar muhtemelen Japonya’nın şu anda inşa ettiği sekiz adet çok amaçlı destroyerlerde kullanılmak için dikey kalkış ve iniş yapan İnsansız Helikopter şeklinde olacak.

 

Yerel endüstriden faydalanmak

Japonya’nın savunma sanayii, MTDP’de belirtilen tedarik planlarından faydalanacak ve bazı projeler yerel şirketler tarafından yürütülücek.

Japonya, deniz devriyesi uçak filosunu önümüzdeki beş yıl içinde 12 Kawasaki P-1 ile daha da artıracak.

Hükümetin planı ayrıca ülkenin uzayda savunma konusuna adım atmak ve gelişmiş siber yeteneklerin arttırılmasını içeriyor.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz