Katar, Kalaşnikof AK-12 Tüfeklerini Sergiledi

Katar ordusu geçiş töreni

World Arms Trade Analiz Merkezi (CAWAT), Rus yapımı Kalaşnikof AK-12 saldırı tüfekleri nin bilinen ilk ihracatçısı Katar olduğunu açıkladı.

CAWAT raporlarına göre Katar, 18 Aralık’ta ülkenin Ulusal Günü’nü kutlamak için geçit töreninde kullanılan yeni bir ürün olan Kalaşnikof AK-12 saldırı tüfekleri ihrac edilmeye başlandığı ortaya çıktı.

“Katar Özel Kuvvetleri (QJSF) yeni 5.45 × 39 mm. Kalaşnikof AK-12 saldırı tüfekleriyle geçit töreni düzenledi.”

AK-12 (GRAU endeks kodu 6P70), Rostec devlet kuruluşunun bir yan kuruluşu olan Kalaşnikof Grubu’nun modern bir saldırı tüfeğidir.

Yeni saldırı tüfeği, silahın yaklaşık 20 farklı modifikasyonunun geliştirilmesi için temel bir platform olarak tasarlandı.

2018’in başlarında, Kalaşnikof Concern tarafından yapılan AK-12 resmi olarak Rus Savunma Bakanlığı Rus Ordusu tarafından kabul edilmek üzere önerildi. Bu, Rus ordusu için kullanılacak bir sonraki tüfek için uzun bir arama olasılığının sona erdiğini gösterdi.

AK-12 Rusya Yeni Nesil Saldırı Tüfeği

Rusya dağıtımından önce, Katar’a sevkiyat:

Ancak, Rus Ulusal Muhafızlarına saha çalışmaları için verilen çok küçük bir tüfek grubu dışında, bu silahları kullanan Rus kuvvetleri hakkında hiçbir bilgi bulunamamıştır. Tam ölçekli üretimin 2019’da başlayacağını varsayılıyordu.

Rusya resmi kaynakları AK-12’nin Katar’a teslim edilmesi konusunda yorum yapmayı reddetti.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz