Kazakistan Gelişmiş Su-30SM Savaş Uçağı Aldı

Rus Çok Maksatlı SU-30SM Savaş Uçağı

Kazakistan Savunma Sanayi Bakanlığı yaptığı bir açıklamada; Kazakistan Hava Savunma Kuvvetlerinin, Rusya’dan dört yeni Sukhoi Su-30SM çok amaçlı avcı uçağı aldığını bildirdi.

25 Aralık tarihinde yapılan açıklamada “Rusya Federasyonu ile askeri-teknik işbirliği anlaşması çerçevesinde, Kazakistan Cumhuriyeti Savunma Sanayi Bakanlığı, en gelişmiş olan Su-30SM çok amaçlı uçaklarını bir sonraki sevkiyatta teslim alacak” dedi.

Yeni çok amaçlı avcı uçakları, Kazakistan Hava Savunma Kuvvetlerinin halihazırda hizmette olan Su-30M filosunu tamamlayacak şekilde ayarlandı.

Su-30SM, esas olarak Rusya Hava Kuvvetleri için Sukhoi Tasarım Bürosu tarafından üretilmiştir. Su-30MK savaş uçakları serisinin gelişmiş bir modelidir. Kazakistan ve Rusya’nın yanı sıra Cezayir, Hindistan, Endonezya, Malezya, Uganda, Venezuela ve Vietnam’ın silahlı kuvvetleri de Su-30MK serisi uçakları kullanmaktadırlar.

Kazakistan’ın şu an için envanterinde sekiz adet Su-30SM var. Daha önce, Kazakistan Savunma Bakanlığı’nın 2020 yılına kadar toplam 36 Su-30SM uçağı almayı planladıklarını bildirildirmişti.

Kazakistan, iki ülkenin savunma bakanları arasında daha önce yapılan anlaşmaların bir parçası olarak, ilk su-30SM partisini 2015 yılında satın aldı.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz