Mersin’de Zırhlı Askeri Lojistik Destek Aracı Derman Üretildi

Askeri Lojistik Destek Aracı DERMAN

8 çeker zırhlı askeri lojistik destek aracı Derman ‘ın Mersin’de prototipi üretildi ve silahlı kuvvetlerimize hizmet vermeye hazır. Balistik zırh koruma özelliğine sahip Derman’ın %70’i yerli üretim. %60 dik rampa, %30 yan eğim ve benzeri zorlu arazi şartlarında askerimize en iyi hizmeti verebilmesi için üretildi.

Mersin’in Tarsus ilçesindeki Koluman Otomotiv Endüstri AŞ’nin Ar-Ge çalışma mühendisleri 2016’da çalışmalarına başladı. Ve yaklaşık 2 yıllık bir süre zarfında Derman’ın prototipi ürettiler.

Mersin’de prototip üretimi yapılan ve yüzde 70’i yerli üretim olan 8 çeker zırhlı askeri lojistik destek aracı Derman. Türk Silahlı Kuvvetlerimize (TSK) hizmet vermeye hazırlanıyor.

Derman’ın Prototipi

Dışarıya Bağımlılığımızı Azaltalım İstedik.

Üretici şirketin yönetim kurulu başkanı Kaan Saltık, Derman aracının fikrinin ortaya çıkışına ilişkin. “Artık herhangi bir izne, yabancı ülkelerin onayına tabi olmadan bir araç geliştirelim, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmaksızın bir aracımız olsun istedik. Fikir buradan çıktı.” dedi.

Şirketin Ar-Ge merkezlerinde 40’a yakın mühendisle çalıştıklarını ifade eden Saltık, şöyle dedi:
“Kendimize danışman olarak hem Almanya’dan hem İngiltere’den konuya çok hakim uzmanların da desteğini aldık. ‘Derman’ 2 yıllık çalışma neticesinde ortaya çıktı, gururluyuz. İlk prototipimiz. İkinci aracımızın da kabinine başladık, inşallah onu da önümüzdeki aylar içerisinde tamamlayacağız. TSK’nın ihtiyaçlarına cevap vermek, onlara hak ettikleri, operasyonlarda yüzlerini karartmayacak, en zor arazi koşullarında rahatlıkla hizmet verebilecek bir araç. Bu araçta ağırlıklı olarak lojistik destek hizmetleri düşünüldü. Zırhlı araçların, tankların harekat bölgesine taşınması, mühimmat, kumanda merkezleri, hastane ve benzeri donanımın taşınması. Bunların dışında sahada, mayına basmış, yol kenarı bombaları tarafından tahrip görmüş araçların kurtarılması… ‘Öyle bir araç yapalım ki bu hizmetleri yapsın ve modüler olsun’ dedik.”

Derman’ın üretimi

Dermanın Özelliklerini şöyle ifade etti:

Saltık, zırhlı askeri lojistik destek aracı Derman ‘ın teknik özelliklerine ilişkin şöyle bir açıklama yaptı:
“Zırhta, NATO standartlarında ‘Level 2’ dediğimiz zırha haiz bir araç yaptık. Bu aracın modüler olarak zırh gücü arttırılabiliyor. ‘Level 3’ ve hatta ‘Level 4’e taşımak için çalışmalarımız var. Aynı zamanda mayın koruma aksesuarını da koyma şansımız olacak. Bu aracı sadece TSK’ya değil aynı zamanda diğer NATO ordularına sunmayı da arzu ediyoruz. Bu yüzden aracın sertifikasyonunu yaptıracağız. Önümüzdeki günlerde araç, İngiltere’ye gidecek ve yol testleri ile NATO’nun bütün testlerine tabi tutulacak ve sertifikalandırılacak. Bu sertifikasyon sürecini tamamladıktan sonra tüm NATO ordularına teklif edebilecek bir aracımız olacak. Biz aracımıza güveniyoruz, inşallah başarılı olacağına inanıyoruz.”

Derman Çok Güçlü Bir Araç:

Derman’ı 8 çeker ve 517 beygir gücüne sahip olacak şekilde tasarladıklarını anlatan Işık, devamında:
“Tam otomatik 16 ileri şanzımana sahip aracımız yüzde 60 dik eğim, yüzde 30 yan eğim gibi askeri şartlarda çalışabilmektedir. Derman şu anda kendi ağırlığıyla birlikte 48 ton yük taşıyabilmektedir. İlerleyen aşamalarda, gereksinime göre tank taşıyıcı, kurtarıcı, konteyner taşıyıcı araç olarak görev alabilecek özelliklerdedir. Balistik zırh koruma özelliğine sahip araç, bunu ilave özelliklerler seviyesini arttırabiliriz. Şu anda prototip üretimi tamamlandı, yurt dışında bazı doğrulama testlerine göndereceğiz.” dedi.

Derman prototipinin üretim alanı

İNŞALLAH DERMAN ADI GİBİ ÇÖZÜM OLACAK

Saltık, “Derman”ın taşınmasının kolay olduğunu vurgulayarak, “Aracı operasyon maksadına uygun olarak dizayn edebileceğiz. ‘Derman’da seri üretime geçildiğinde, üst yapısıyla birlikte yüzde 70 yerlilik oranına ulacağız. Araca 30 tonluk bir yük yüklenebiliyor, arkasına römork ilave edildiğinde 70 tonluk Altay tankını taşıyabilecek kapasiteye ulaşıyor. İnşallah ‘Derman’ adı gibi çözüm olur ve ordumuzun her türlü zor vazifesinde biraz olsun yardımcı olur.” şeklinde konuştu.

Seri üretim aşaması için hazır olduklarını vurgulayan Saltık; Savunma Sanayi Başkanlığı ile yapılacak sözleşmeyle bunun gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

Bakan Varank Aracı Test Etti:

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz