Polonya Baobab-K Mayın Döşeme Aracı Üretecek

Mayın Dağıtım Aracı

HSW liderliğindeki bir grup şirket, Baobab-K Mayın Döşeme Aracı platformu geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgili bir anlaşma imzaladı. Belirtilen sözleşmeye dayanarak, sistemin teknik dokümantasyonu ile birlikte bir prototip araç oluşturulacak.

HSW şirketi tarafından yapılan duyuruya göre, anlaşma 28 Aralık Cuma günü Polonya MoD Silahlanma müfettişliğinde imzalandı. HSW (lider) ile birlikte grup ayrıca JELCZ Sp. , BELMA SA ve Bydgoszcz Bazlı Askeri Mühendislik Teknolojisi Enstitüsü beraber çalışacaklar. Sözleşme’nin konusu “BAOBAB-K Dağınık Mayın Döşeme Aracı” tasarım ve geliştirmesidir. İlgili sözleşmenin değeri birkaç milyon PLN olarak belirtilmiştir.

Sözleşmedeki araç özeti; grup şirketlerin aracın bir prototipini oluşturmakla görevlendirileceğini vurgulamaktadır. 1 araçta olacak özellikler, 6 adet mayın fırlatıcı, zırhlı kabin ve otomatik dağınık mayın döşeme yönetim sistemi olan 8 × 8’lik bir araç oluşturulacak. Araç ayrıca duman bombası atıcı ve lazer uyarı alıcıları içerecek. Prototip 3 yıl içinde hazır olacaktır.

Polonya mayın döşeme aracı

Şu anda, Baobab-K programının tasarım ve geliştirme program prosedürü, bu kapsamda üst üste dördüncü prosedürdür. Ağustos 2015’te başlatılan ilk prosedür sırasında, sunulan tüm talepler reddedilirken, ikinci süreç o yıl Kasım ayında başlamıştır. 2017’de başlatılan üçüncü prosedür, teklif fiyatının 28 milyon PLN’yi aşması nedeniyle başarısız oldu. Mevcut davaya ilişkin belgeler, bu yılın Mayıs ayı başlarında Polonya MoD Silahlanma Müfettişliği tarafından tekrar yayınlandı.

Şu anda Polonya Ordusunun emrinde sadece küçük bir miktarda Kroton mayın dağıtım aracı bulunuyor. Mayın döşeme araçları savaş anında düşman zırhlı araçlarını engellemede çok işe yarayan bir araçtır.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz