Raytheon, Hornet’leri Yeni AESA Radarıyla Donatacak

Raytheon, ABD Deniz Piyade Birliği (USMC) tarafından Boeing F/A-18 eski Hornetlerinin radarlarının yerine yeni aktif elektronik bir dizi olarak tarayan (AESA) radar sistemini seçti.

Radar takım işlemi sırasında çekilmiş bir resim

Raytheon, ABD Deniz Piyade Birliği (USMC) tarafından Boeing F/A-18 eski Hornetlerinin radarlarının yerine yeni aktif elektronik bir dizi olarak tarayan (AESA) radar sistemini seçti.

Şirket 15 Ocak’ta USMC’nin F/A-18C / D Hornet filosunu donatacağını AN / APG-79 (V) 4 AESA radarına uyacak ve gene kendi ürünü olan. AN / APG-73’ün yerine geçeceğini açıkladı. Teslimatlar 2020’den 2022’ye kadar devam edecek. Hiçbir sözleşme değeri açıklanmadı.

Raytheon tarafından belirtildiği gibi; AN/APG-79 (V) 4, daha önce F/A-18E / F Süper Hornet ve EA-18G Growler’a takılmış olan AN / APG-79 AESA radarının ölçekli bir versiyonudur.

USMC’nin ABD Deniz Hava Sistemleri Komutanlığı (NAVAIR) 2018’de bir bilgi talebi (RFI) yayınladığında Hornets radarı yükseltme planları ortaya çıkmıştı. O sırada AESA sistemindeki değişikliğin gerekli olduğu belirtildi. Artan güvenilirlik ve sürdürülebilirlik gerekliliklerinin yanı sıra, ilgili yetenek iyileştirmelerinden dolayı.

NAVAIR’a göre, her biri 14 yedek sistemin yanı sıra 12 uçaktan oluşan yedi filoyu kapsayacak şekilde 98 AESA tedarik edilecektir.

ABD Donanması ve USMC birlikte 617 F / A-18 Hornets, 95 F / A-18A, 21 F / A-18B, 370 F / A-18C ve 131 F / A-18D uçaklarını da kapsayacak. Bu uçaklar 6,000 uçuş saatine kadar dayanacak şekilde inşa edildi. Ancak birçoğu çeşitli sürdürebilirlik çabalarıyla 8.000 saate ulaşmış ve yeterli operasyonel kullanılabilirliği sürdürmeye devam etmiştir.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz