Rusya Ordusu Askerlerine Mekanik Dış İskeletlerini Dağıtıyor

Rusya askerleri robotlaşmaya başlıyor.

Rus yapımı Dış İskelet

Rusya’nın Savunma Sanayi silah şirketleri GB Inzhiniring ve TsNIITochMash beraber tasarladıkları dış iskelet (Exoskeleton) tüm testleri geçti ve dağıtımına başlandı.

Rus piyadelerinin kullanmaya başladığı cihaz, piyadelerin ağırlığı 70 kg’a kadar olan yükleri hiç yorulmadan taşımalarına yardım ediyor. İskeleti tasarlayıp üreten ekip taşınan yükün ağırlığının büyük bir kısmını iskeletin taşıdığını bildiriyor. İskelet sayesinde askerlerin ourga ve eklemleri zarar görmiyecek.

Dağıtımı yapılan iskeletlerden giyen bir asker, mayın temizleme aracı Uran-6’nın 35 kg olan kontrol panelini 9 saat boyunca sırtında taşımasına rağmen neredeyse hiç yorulmadığını belirtti.

Ortalama 7 kg olan iskelet karbon fiber ve hafif metalden üretiliyor. Askerin sırtına binen tüm 70 kg’a kadar olan mühimmatı, erzakı vb. askerin taşıması gereken ne yük varsa hepsini askerin omuzundan alacak.

Dış iskelet yapısı sayesinde askerin hareket kabiliyetini köreltmiyor, asker arkasına dönebiliyor, eğilebiliyor ve koşadabiliyor.  İskeletin seri üretiminin bu yıl başlaması bekleniyor.

Rus askerleri için üretilen dış iskelet

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz