Rusya, Avangard Hipersonik Füzesini Başarıyla Test Etti

Gerçeğine en yakın şekilde çizilmiş temsili resimdir.

MOSKOVA 26 Aralık’ta; Rusya Savunma Sanayi Bakanlığı, tüm teknik parametreleri doğrulamak için sahada hipersonik Avangard’ın testlerini gerçekleştirdi. Güney bölgesindeki Yasni’den fırlatılan füzenin yaklaşık 6500 kilometre uzaklıktaki Kamçatka bölgesindeki hedefi tam isabetle vurduğu bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin Çarşamba günü hükümette yaptığı konuşmada; “Talimatımla sanayi kuruluşları ve Savunma Sanayi Bakanlığı bu sistemin son testini hazırlamış ve gerçekleştirmiştir. Test tamamen başarılı oldu, tüm olması gereken teknik parametreler test ile doğrulandı.” Dedi.

Rusya’nın hipersonik füze sistemi önümüzdeki yıl Silahlı Kuvvetlerde hizmete girmesi bekleniyor. Vladimir Putin hükümete Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bunun yeni bir tür stratejik silah olduğunu vurguladı. Füze Nükleer başlık taşıma özelliğine sahip olacak.

Putin, “2019 yılında, yeni kıtalararası stratejik Avangard sistemimiz, Rus ordusunda hizmete girecek ve Avangard Stratejik Füze birliklerinin ilk alayı oluşturulacak.” dedi.

Rus medyası tarafından aşağıdaki videonun, füzenin fırlatılma anı olduğu söylenmektedir;

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz