Rusya Borey Nükleer Füze Denizaltısının Videosunu Yayınladı

Rusya Savunma Bakanlığı, Nükleer füzeli Borey sınıfı gelişmiş 4. nesil denizaltısının görüntülerini bir videoda yayınladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, yayınladığı bir videoda Borey tipi stratejik füze denizaltısının görüntülerine yer verdi.

Yayınlanan videoda denizaltı mürettebatının yaptığı sefer hazırlıkları ve su yüzünde hızlı bir şekilde ilerleyen denizaltı görüntüleri bulnuyor. Rusya Donanma Komutanı Amiral Vladimir Korolev; denizaltının testleri ile ilgili yorumunda Rus denizaltı kuvvetlerinin gelişim aşamasında olduğunu vurgulayarak, Borey ve Yasen nükleer denizaltı projelerinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Korolev, “Bu araçlar denizaltı kuvvetlerinin temelini oluşturacak olup; gizlilik, manevra kabiliyeti ve silah donanımı gibi nitelikler bakımından en modern talepleri karşılıyor” diye ekledi.

Borey ve Borey-A projesin kapsamında üretilen dördüncü nesil nükleer denizaltılarının, önümüzdeki yıllarda Rus deniz stratejik nükleer kuvvetlerinin temelini oluşturması planlanıyor. 2020’ye kadar bu proje kapsamında 8 adet denizaltının donanmanın hizmetine girmesi bekleniyor.

Uzunluğu 170 metre, eni 13.5 metre, ağırlığı ise 24 bin ton olan Borey denizaltısı; menzili 8 bin kilometre olan 10 nükleer başlığı bulunan 16 adet Bulava-30 kıtalararası balistik füze taşıyabiliyor.

Rusya’da her yıl 19 Mart’ta Denizaltıcılar Günü kutlanıyor.

Borey sınıfı denizaltının videsou
Borey Sınıfı Denizaltı

Kaynak:Sputnik

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz