Rusya Nükleer Başlıklı ve Motorlu Deniz Dronu Geliştiriyor

Rusyanın nükleer başlıklı su altı deniz dronu

Vladimir Putin 25 Aralıkta yaptığı bir konuşmasında, Poseidon dronunun deniz testlerine başlandığını bildirdi.

Bir haber kaynağı.”Potansiyel düşmanların keşif araçlarından korunan deniz sahamızda, Poseidon dronunun nükleer tahrik ünitesinin sualtı denemeleri sürüyor” dedi.

Kaynak. Reaktörün prototip dronun gövdesine monte edildiğini, ancak testlerin tam teşekküllü deniz denemeleri yerine deneysel tasarım çalışmalarının bir parçası olarak yapıldığını. söyledi.

Kaynağa göre, drone üzerindeki çalışmalar 2018-2027 dönemi için devlet silahlandırma programına dahil edildi ve finansmanı sağlandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin 1 Mart’ta parlamento konuşmasında, nükleer savaş başlıkları taşıyabilecek, nükleer motorlu bir insansız sualtı aracı geliştirme çabalarını dile getirmişti.

Böyle bir drone ile düşman altyapı tesislerini, uçak gemisi gruplarını ve diğer hedefler yok edilebilceği gibi Tsunami bile oluşturabilir.

Poseidon Dronu, Rusya Savunma Bakanlığı web sitesinde yapılan açık oylama sonuçlarının ardından ismini aldı.

Rusya savunma sanayindeki bir kaynak daha önce, Rusya’da geliştirilen Poseidon dronunun, düşman deniz üslerini yok etmek için 2 megatonluk bir nükleer savaş başlığı taşıyabileceğini söylemişti.

 

3 YORUMLAR

  1. Eğer bu proje gerçekleşirse rusyanın denizlerdeki üstünlüğü acayip artar. Kimse denizde güvende olamaz.
    Düşünsenize Nükleer güçle bi dünya yol gidebilcek su altında sinsi sinsi ve yapay zekasıyla bulduğu uçak gemisinde nükleer başlığını patlatacak uçak gemisi yok bir olur valla.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz