Rusya, Paraşütlere Taktığı Kameralarla İstihbarat Sağlayacak

Rusya'nın, geliştirdiği silahtan atılabilen kamera, paraşütle iniş sağlıyor ve askere görüntü aktarıyor.

Temsili bir resimdir

Rus bir haber kaynağına göre, Rusya silahlı kuvvetlerine Glaz adını verdiği savunma sistemi dağıtacak. Bu cihaz bir sinyal tabancasından fırlatılacak yüksek çözünürlüklü bir mini kamera olacak.

Kaynak, “Rus ordusu kişisel keşif için geliştirilen Glaz; sinyal tabancasından fırlatılacak ve fırlatılan mini cihaz paraşütle iniş sağlayacak. Suriye’deki Rus birliklerimiz cihazın deneysel testlerini yaptı” dedi.

Kaynak, Bir sinyal tabancasından roketle yüksek çözünürlüklü kamera 300 metre yüksekliğe gönderiliyor. Cihaz paraşütle inerken görüntüyü askerin tabletine aktarıyor.

Kaynak, “Glaz sistemi, acil durum olay alanlarında veya konvansiyonel yollarla bilgi edinmenin karmaşık olduğu veya insan hayatını tehlikeye soktuğu alanlarda fotoğraf ve video verilerini derhal almayı mümkün kılıyor” dedi. Örneğin, düşmanın doğrudan görünürlük bölgesinin ötesinde olduğu durumlarda sistemin sokak dövüşünde kullanılması beklenmektedir.

Görüntü aktarım menzili Yarım metrekare

Kaynak, Glaz’ın şimdi fabrika testlerinden geçtiğini söyledi. Cihazın fırlatılması için sinyal tabancasının ağırlığı 400 gramın üzerinde değil. Kaynak, uzunluğu yaklaşık 300 mm’dir. Görüntü verilerinin gerçek zamanlı olarak aktarıldığını, kameranın görüş alanındaki maksimum 0,5 kilometrekarelik bir alana sahip olduğunu belirtti.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz