Rusya, Su-57 Avcı Uçağı İçin Yeni Sözleşme Yapacak

2020'de 13 adet Su-57 beşinci nesil savaş uçağı sözleşmesi imzalanacak.

Uçuş denemeleri sırasında Su-57

Rusya’nın Savunma Sanayi uçak üretim endüstrisi 16 Ocak Çarşamba günü medyaya verdiği demeçte. Rusya Havacılık ve Uzay Kuvvetleri için 13 adet Su-57 avcı uçağı üretimini kapsayan ikinci sözleşmenin önümüzdeki yıl imzalanacağını bildirdi.

“2020’de, bazıları ikinci aşama motorlarla donatılmış 13 Su-57 avcı uçağı üretilmesi ve teslim edilmesi için ikinci sözleşmeyi imzalamayı planlıyoruz. Yeni sözleşme için ön süre beş yıl olacak.” dedi.

İlk sözleşme 2019-2020’de iki adet beşinci nesil uçağın teslimini öngörüyor.

“2018’de imzalanan sözleşmeye uygun olarak, ilk aşama motora sahip bir Su-57 jet bu yıl Havacılık Kuvvetlerine teslim edilecek, aynı motor tipine sahip diğer uçak ise 2020’de teslim edilecek.”dedi.

Uçak üreticisi United Aircraft Corporation, rapor hakkında yorum yapmaktan kaçındı.
Su-57, uzun ve kısa mesafelerde her türlü hava hedefini yok etmek ve hava savunma kabiliyetlerinin üstesinden gelmek için düşman yer ve deniz hedeflerini vurmak için tasarlanmış beşinci nesil çok amaçlı avcı uçağıdır.

Su-57, 29 Ocak 2010’da ilk kez gökyüzüne çıktı. Selefine kıyasla, Su-57, bir kompozit malzeme ve inovasyon teknolojilerinin ve pilotların kullanımı sırasında bir saldırı uçağının ve bir savaş uçağının işlevlerini birleştiriyor. Ayrıca aerodinamik konfigürasyonu düşük seviyede radar ve kızılötesi imzası bırakıyor.

Uçak Suriye’de başarıyla test edildi.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz