Rusya T-14 Armata Tankı denemeleri 2019’da

3. Nesil T-14 Armata Tankı

MOSKOVA, 31 Aralık /. Rusya bakanlığı basın servisinin Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada, Rusya’nın Armata platformunun son hali olan T-14 Armata tankı nın önümüzdeki yıl Savunma Bakanlığının bilimsel ve araştırma denetimlerinde test edileceğini söyledi.

Bakanlık; “T-14 tankı, çok amaçlı Armata platformundan oluşturuldu ve Kara Kuvvetleri için geliştirilen T-14 Armata tankının üretici deneme testleri yakında tamamlanıyor. Rusya Savunma Bakanlığı’nın bilim ve araştırma kurumları devlet denemelerine başlayacak. Tankımız 2019’un savaş aracı olacak” dedi.

T-14 Tankı için Rusya, Dünya’da eşi benzeri olmayan üçüncü nesil bir tank olduğunu ileri sürüyor.

Daha önce, Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Alexei Krivoruchko, Savunma Bakanlığının, Çok amaçlı Armata savaş platformuna dayanan 132 T-14 tank ve T-15 piyade savaş aracının teslimi için Uralvagonzavod ile sözleşme imzaladığını söyledi. Malzemelerin 2021 yılına kadar tamamlanıp teslim edilmesi gerekiyor.

Armata platformundan üretilen T-14 tankı ilk defa 9 Mayıs 2015 tarihinde Kızıl Meydan’daki Zafer Bayramı geçit töreninde halka tanıtıldı.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz