Rusya’nın 5. Nesil Savaş Uçağı Hayalet Oldu

SU-57 Avcı Uçağı / Kaynak: Sergei Bobylyov

Su-57, uzun ve kısa mesafelerde her türlü hava hedefini yok etmek ve hava savunma sistemlerinin üstesinden gelmek için. Düşman yer ve deniz hedeflerini vurmak için tasarlanmış 5. nesil savaş uçağı dır.

Rusya devletinin yüksek teknoloji şirketi Rostec; yaptığı bir bildiride en gelişmiş Sukhoi Su-57 çok amaçlı avcı uçağının kokpit kabinine, daha önce de Tupolev Tu-160 stratejik bombardıman uçağının kokpit kabinine kullanılan. Geliştirilmiş radar dalgası emici özelliklere sahip yeni bir kompozit malzeme kullanıldı.

Modern gizlilik kaplaması, Obninsk merkezli Technologiya R&D Enterprise (Rostec bünyesindeki RT Chemcomposite Grubunun bir parçası) mühendisleri tarafından geliştirildi.

Kaplama 70-90 nm kalınlığında metal oksit tabakalarından yapılır. Rostec, düşman radarlarına görünürlüğü azaltmanın yanı sıra uçuş sırasında pilotu ultraviyole, termal ve diğer olumsuz faktörlerin etkisinden koruduğunu da vurguladı.

Rostec Konvansiyonel Silahlanma, Mühimmat ve Özel Kimya Endüstri Direktörü Sergei Abramov’un daha önce de söylediği gibi, bu yeniliğin aslında zayıf noktası yoktur. Uygulama kokpit camı kanopisinin ağırlığının yarıya indirilmesine, darbe dayanımının artması ve radar dalga emiliminin% 40’dan % 80’e çıkmasına yardımcı olur.

Su-57, uzun ve kısa mesafelerde her türlü hava hedefini yok etmek ve hava savunma kabiliyetlerinin üstesinden gelmek için düşman yer ve deniz hedeflerini vurmak için tasarlanmış 5. nesil savaş uçağı dır.

Tu-160, değişken kanatlı ve dünyanın en güçlü bombardıman uçaklarından biri olan en büyük uçaktır. 2015 yılında, Kazan Uçak İşletmesi’nde iyileştirilmiş stratejik bombardıman uçağının üretimini yeniden başlatma kararı verildi.

16 Kasım 2017’de, yeni uçak son montaj atölyesinden uçuş test istasyonuna teslim edildi. Yükseltilmesi sayesinde, Tu-160 bombacısının verimliliğinin% 60 oranında artması bekleniyor.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz