Rusya’nın Bombardıman Uçağı İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Rusya Tu-22M3M Bombardıman Uçağı
Rusya Tu-22M3M Bombardıman Uçağı

“Rusya Savunma Sanayi Bombardıman Uçağı Tupolev Tu-22M3M 2021 Yılında Seri Üretime Başlayacak”

MOSKOVA / 28 Aralık: Rusya’nın en son modernize edilmiş Tupolev Tu-22M3M uzun menzilli füze taşıyan bombacısı ilk uçuşunu gerçekleştirdi, iç savunma sanayinden bir kaynağın Cuma günü verdiği demeçte.

Kaynak; “İlk yükseltilen Tu-22M3M, Kazan merkezli Gorbunov Uçak İşletmesi’nin havaalanından ilk uçuşunu Cuma günü yaptı. Bu uçuş, füze taşıyan bombardıman uçağının uçuş testlerinin başlangıcıydı.” Dedi.

Kaynak, “Uçakta silah yoktu ve uçuş kısa sürdü” dedi.

Tu-22M3M, 16 Ağustos’ta Gorbunov Uçak İşletmesi tarafından piyasaya sürüldü.

Rus savunma endüstrisindeki bir başka kaynağın verdiği bilgiye göre; şimdiye kadar, bombardıman uçağı bir dizi kalkış öncesi testi geçiriyordu; bu sırada uzmanlar yeni yerleşik radyo-elektronik ekipmanlarını kontrol ediyorlardı, kalkış öncesi motor çalışmalarını yürütüyor ve uçağın yapay zeka uyumluluğunu test ediyorlardı.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Alexei Krivoruchko, 20 Aralık’taki Kazan merkezli Uçak İşletmesi’ne yaptığı ziyarette. Yükseltilmiş füze taşıyan bombardıman uçağının 2018 yılının sonlarında ilk uçuşunu yapacağını söyledi.

Tupolev Tu-22M3 Bombardıman Uçağı Havada Süzülürken.

2021 Yılında Hizmete Başlayacak:

Rusya’nın Birleşik Uçak Şirketi daha önce operasyonel Tu-22M3 uçaklarının Tu-22M3M seviyesine yükseltilmesinin 2019’dan başlayacağını ve seri üretime başlanabilecek ilk bombardıman uçaklarının 2021’den itibaren teslim edilmeye başlayacağını söyledi.

Tupolev Uçak Şirketi verilerine göre, Tu-22M3M, genişletilmiş çalışma menzili dahil, oldukça büyük bir savaş potansiyeli sunuyor.

Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri Eski Komutanı, Savunma ve Güvenlik Komitesi başkanlığını yürüten Viktor Bondarev, bombardıman uçağının yeni versiyonunun Kh-32 seyir ve hipersonik füzeleri taşıyabilecek kapasitede olacağını söyledi.

Aynı şekilde Amerika Birleşik Devletleride stratejik uçak bombardıman uçaklarını yeniliyor son çıkan haberine alttaki linkten ulaşabilirsiniz –>

ABD’nin Yeni Hayalet Bombardıman Uçağı B-21 Kritik Tasarım İncelemesini Geçti

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz