Güncelleme: İsmail Demir S-400 ‘lerin Geliş Tarihini Açıkladı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bir televizyon programında S-400 hava savunma sisteminin geliş zamanını ve aktif edilme zamanını açıkladı..

S-400 Hava Savunma Sistemi

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bir televizyon programında S-400 hava savunma sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. İsmail Demire sorulan bir soru üzerine; “Başlangıçta söyledik, temmuz 2019’da teslimat başlayacak. Ekim gibi de sistem aktif olmuş olacak. İki sistem var, ikinci sistemin takvimi ötelenmiş durumda, herhangi bir sıkıntı yok.” dedi.


Rus Rostech Başkanı Sergey Çemezov, S-400 Hava Savunma Sistemleri 2019 yılı içinde Tamamı Teslim Edilecek

Rusya’nın savunma sanayi firması olan Rostech Başkanı Sergey Çemezov, Birleşik Arap Emirliklerinde (BAE) düzenlenen IDEX fuarında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çemezova Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemlerinin ne zaman teslim edileceği sorusuna “Anlaşmayı imzaladık ve tüm teslimatı yıl sonuna kadar tamamlayacağız” diyerek cevapladı.

Çemezov’a sevk edilecek sistem sayısı sorulması üzerine de “Tamamını sevk edeceğiz. Tüm sistemi bu yıl içerisinde teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

S-400 füze savunma sisteminin tedarikiyle ilgili varılan anlaşma, Türkiye’ye dört adet füze bataryasının teslimatını öngörüyor. Anlaşmanın değeriyse 2.5 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Rostech Başkanı Çemezov’a Suudi Arabistan’la olası S-400 sevkiyatı hakkında sorulan bir soruya; “Günümüzdeki siyasi durum, sizlerle açık konuşmama imkan vermiyor. Zira herhangi bir ülkeyle yapılan müzakereler hakkında bilgi verdiğimizde, o ülkeyi zor durumda bırakıyoruz. ABD hükümeti, çeşitli yaptırımlar uygulanması da dahil olmak üzere baskı uygulayacak. Bu nedenle görüşmelerimizi sessizce yürütmeye çalışıyoruz.”dedi.

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosoboroneksport Başkanı Aleksandr Miheyev, dün Rusya ve Suudi Arabistan’ın S-400 füze savunma sistemlerinin teslimatını kapsayan kontratın üzerindeki çalışmalarına devam ettiklerini açıklamıştı.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz