10 Yeni Savunma Sanayii Ar-Ge Projesi

Ar-Ge 2019 İmza Töreni

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir katıldığı bir törende 2018 yılı içerisinde başlatılan Savunma Sanayii Ar-Ge panelleri neticesinde kararı alınan 10 projenin sözleşmesini imzaladı.

Sözleşme Projeleri:

  1. Alüminyum Yeni Nesil Alaşım Geliştirilmesi İTÜ, İTÜNOVA, Vİg Metal firması (Ayna)
  2. Duyarsız Yemleme Şarjı Geliştirme ROKETSAN ve TÜBİTAK MAM (Duyem)
  3. Düşük Frekans Aktif Sonar Sistemi Geliştirilmesi ASELSAN,  ARMELSAN, NANOTECH Firması (Düfas)
  4. Sıcak Şekillendirme İle Multifazlı Çelik Geliştirme Coşkunöz, OBER ile (Hançer)
  5. Twt İçin Yüksek Voltaj Güç Kaynağı Geliştirilmesi Tübitak BİlGEM, ASELSAN ve Eprom ile (Kudret)
  6. Stirling Soğutuculara Yönelik Kalıcı Mıknatıs Neodyum (Ndfeb) Geliştirilmesi Ankara Üniversitesi, Magiçe firması (Mıknatıs)
  7. Kızılötesi Dedektör Takımı Geliştirilmesi ASELSAN, Optonik, İTEK, Mikro- Tasarım Yönetim, PDM-SOL, İmtek Proje (Nar)
  8. Nükleer Radyasyon Tehdidine Karşı Yerli Algılayıcı Ve Tespit Sistemi Geliştirilmesi ODTÜ Üniversitesi ve Nanomanyetik Bilimsel Cihazlar firması arasında (Radat)
  9. Yürüyen Dalga Tüp Mikrodalga Güç Yükselteci Geliştirilmesi Bilgem, ASELSAN, Profen Group, Ankara Üniversitesi, Elerman, (Seyyah)
  10. Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor ODTÜ ile SSB arasında  (Y3)

KUDRET Projesi ile yürüyen dalga tüplerin çalışabilmeleri için gerekli yüksek voltajları üretebilen güç kaynağı geliştirilmesi ve SEYYAH Projesi ile Radar, MIKNATIS Projesi ile üstün manyetik özelliklere sahip Neodyum Demir Bor tabanlı kalıcı mıknatısların milli olarak geliştirilmesi, DÜFAS Projesi ile düşük frekanslı aktif sonar sistemlerine yönelik piezoelektrik tek kristal seramik malzeme ve transdüserlerin geliştirilmesi, HANÇER Projesi ile sıcak şekillendirme prosesine uygun zırh çeliği alaşımının geliştirilmesi, Elektronik Harp ve Uydu/Uzay Sistemlerinde kullanılabilecek nitelikte tamamen milli imkânlar ile Yürüyen Dalga Tüp Güç Yükselteci geliştirme teknolojisi yapılması hedeflenmektedir.

Yüksek voltajları üretebilen güç kaynağı üretip geliştirmek, RADAT Projesi ile nükleer radyasyon tehditlerini tespit edebilme amacı ile algılayıcı sistemler geliştirilmesi, roket ve füze sistemlerinde kullanılmak üzere DUYEM Projesi ile güvenlik ve duyarsızlık üst seviyede olan duyarsız yemleme şarjı geliştirilmesi sağlanacaktır. NAR Projesi ile Kızılötesi tespit etme sistemlerinin ve bileşenlerinin milli ve yerli imkanlarla geliştirilebilmesi ve yurt dışı bağımlılığdan kurtulunması.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz