Singapur, F-16 ların Yerine F-35 Savaş Uçağı Almayı Planlıyor

Singapur yaptığı araştırmadan sonra F-35 almayı planlıyor

F-16 ve F-35 gösteri uçuşu yaparken

Singapur Savunma Bakanlığı (MINDEF) 18 Ocak’ta yaptığı açıklamaya göre, yaşlanmaya başlayan F-16 C/D çok amaçlı savaş uçakları yerine; Singapur Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri (RSAF’ler) için “en uygun yedek” olarak tanımladıkları, Lockheed Martin F-35 Lightning II Savaşçılarından (JSF) “az sayıda” alması bekleniyor.

Duyuru, ülkenin savunma ihale makamı olan RSAF ve Savunma Bilim ve Teknoloji Ajansı (DSTA) tarafından beş yıllık bir teknik değerlendirmenin ardından yapıldı.

Ancak bakanlık, teyit edilmiş bir alım beyanı yapmaktan vazgeçti. Bunun yerine tam ölçekli bir satın alma ile ilerlemeden önce daha fazla değerlendirmenin gerekli olacağını belirtti.

Savunma Bakanlığı (MINDEF) yaptığı açıklamada; “Kurulacak tam filoya karar vermeden önce, teknik değerlendirme, yetenekleri ve uygunluğunun tam bir değerlendirmesi için ilk olarak az sayıda F-35 JSF satın alması gerektiği sonucuna vardı” dedi. Konvansiyonel kalkış ve iniş (CTOL) F-35A veya kısa kalkış ve dikey iniş (STOVL) F-35B’yi satın alınacak.

“Bir sonraki aşama, MINDEF, Singapur’un savunma yetenekleri için F-35 JSF’lerini edinme kararını onaylamadan önce ABD’deki ilgili taraflarla ayrıntıları görüşücek” dedi.

RSAF’nin, 1990’larda edinilen ve İsrail tarafından üretilen elektronik karşı önlemler (ECM) sistemleriyle optimize edildiğine inanılan yaklaşık 20 F-16C ve 40 F-16D Blok 52/52 + uçağı kullandığı düşünülmektedir. D çeşitleri elektronik savaş (EW) rolü için optimize edilmiştir. Ayrıca 40 adet Boeing F-15SG çok amaçlı savaş uçağınada sahip.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz