Suudi Arabistan, 2022’de Thunder-2 Balistik Füzelerini Alacak

Suudi Arabistan ve Ukrayna ortak yapımı Thunder 2

Suudi Arabistan ordusu, 2022’de taşınabilir yeni Thunder-2 kısa menzilli balistik füze sistemini alması bekleniyor.

Suudi Arabistan, Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri (KABTŞ) ve Ukraynalı Yuzhnoye Tasarım Ofisi tarafından ortaklaşa geliştirilen Thunder-2 balistik füzesinin ilk prototipini; Eylül veya Ekim 2019’da ilk ateşleme testini yapmak üzere alacak.

Bir kaynak; “Motor grubunun yedek parçaları ve Test programının ilk aşaması için Suudi Arabistan’a farklı geleneksel savaş başlıkları verildi, ”dedi. Kaynak, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri’nin 2022 yılına kadar kullanıma hazır ilk Thunder-2 balistik füze sistemine sahip olması bekleniyor.dedi.

Grom-2 olarak da adlandırılan yeni Thunder-2 balistik füzesi, 50 ila 280 km menzile sahip ve hızlı bir şekilde atışa hazır hale gelebiliyor. Ayrıca düşman tesisleri, montaj alanları ve topçu hedefleri ve çeşitli savaş başlıkları taşımak için tasarlanmıştır.

Ukrayna ‘Sapsan’ taşınabilir kısa menzilli balistik füze sistemine dayanmaktadır. Fırlatılan güdümlü füzelerin her biri tüm uçuş yolu boyunca kontrol edilebiliyor.

Sistem elektro-optik yönlendirme sistemini ve radar izleyiciyi bir araya getiriyor. Savaş başlıkları duran aktif ve aktif hedef arama sistemine sahip olacak.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz