Tayland ve Çek Cumhuriyeti Savunma’da İşbirliklerini Arttıracak

Tayland ve Çek Cumhuriyeti'nin savunma sanayiinde ortak projeler üretecek.

Kraliyet Tayland Hava Kuvvetleri şu anda Çek yapımı L-39ZA hafif savaş uçağı filosunu işletmektedir (resimde gösterilmiştir). İki ülke yakın zamanda askeri havacılık faaliyetlerinde işbirliğini genişletmeyi tartıştı. Kaynak: RTAF

Tayland Savunma Bakanlığı (TSB), Tayland ve Çek Cumhuriyeti’nin savunma sanayiinde ortak projeler oluşturmak amacıyla bir çalışma grubu kurmada anlaştıklarını bildirdi.

16 Ocak’ta Bangkok’taki Tayland Savunma Bakanı Prawit Wongsuwan ile Çek Başbakanı Andrej Babis arasında gerçekleşen toplantıların ardından TSB; iki ülkenin özellikle askeri-havacılık alanında bağlarını geliştirmekle ilgilendiklerini söyledi.

Taylandın doğu sahiline yatırım yapmaya istekli;

TSB’na göre, Çek hükümeti Tayland’ın doğu sahiline yatırım yapmaya ilgi duyduğunu belirtti. Tayland hükümetinin doğrudan yabancı yatırım ve ekonomik kalkınma için teşvik ettiği bir bölge.

TSB, Tayland’ın bir havacılık montaj tesisi ve bakım, onarım ve revizyonu (MRO) kolaylaştıracak bir merkez geliştirmek için yatırımın desteklenmesi için Çek Cumhuriyeti ile işbirliği yapmasının mümkün olduğunu ekledi. Diğer olanaklar arasında Tayland’da bölgesel bir uçuş simülasyon eğitim merkezi geliştirilmesi ve ticari sektöre Çek yatırımının kolaylaştırılması sayılabilir.

TSB, yeni çalışma grubunun bu tür faaliyetlerde işbirliğini ve Çek Cumhuriyeti’nden Tayland’a araştırma, geliştirme ve teknoloji transferlerinde diğer işbirliğini desteklemek için potansiyel programları inceleyeceğini söyledi.

Tayland Savunma Bakanlığı (TSB) iki ülke arasındaki potansiyel savunma ticaretinden söz etmedi.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz