TSK 40 adet Kamikaze Drone “KARGU” Teslim Aldı

STM tarafından yerli üretilen kamikaze drone KARGU

Savunma Sanayimize hizmet veren STM tarafından tasarımı ve üretimi yapılan kamikaze drone Kargu İHA’lardan TSK güvenlik güçlerine 40 adet teslim edildiği bildirildi.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail DEMİR twitter üzerinden yaptığı bir bildiriyle TSK’ya kabulün gerçekleştiğini duyurdu.

Türkiye, kamikaze drone üretimi yapan dünyada 3 ülkedir.Yerli drone Kargu “Atmaca” ve “Dağ başındaki gözlemci kulesi” anlamlarına geliyor.

Yeni Şafak gazetesinden Kıymet Sezer’in haberine göre, dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu kamikaze drone Kargu’ya, başta Güney Kore olmak üzere çok sayıda ülkeden yoğun talep var.Dost ve kardeş ülkelerin de Türk kamikaze drone teknolojisiyle yakından ilgilendiğinin ifade edildiği haberde, ‘Kargu’nun teknolojik olarak İsrail üretimi mini hava araçlarının önüne geçtiği belirtildi.

 

İlk Denemeleri Afrinde yapılmıştı

Özel Kuvvetler’in Operasyonlarında imkan ve kabiliyetlerini büyük ölçüde artıracak kamikaze drone Kargu, Afrin’deki Zeytin Dalı Harekâtı’nın Burseya Dağı cephesinde ilk olarak denenmişti. Özel kuvvetlerin operasyonda kullandığı Kargu, yaklaşık 5 teröristi tam isabetle vurdu. Suikastçı robot olarak da bilinen Kargu ve Alpagu hedefinde şimdi Kandil’deki teröristler var. Özel kuvvetlerin bu yeni drone’ları saniyeler içinde hazırlanıp fırlatılıyor ve 80 km gibi yüksek bir süratle hedeflerine saniyeler içinde ulaşıyor. Kamikaze İHA’lar, hedeflerine 120 ile 140 km hızla dalış yapıp düşmanlarına göz açtırmıyor. Kamikazeler geceleri de görev yapabiliyor. Süratle gelip hedefe çarpmadan kendisini patlatabilen kamikazelerin etki alanı ise 20 metrekaredir.

 

1 YORUM

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz