Türk Savunma Sanayi Projeleri 2019

Atak Helikopteri, F-35 Uçağı, Milgem ve Ay sınıfı denizaltı

Girdiğimiz bu yıl Yerli ve Milli Savunma Sanayi Projeleri 2019 ‘da bir çok gelişme yaşanacak. Seri üretimden, yeni geliştirmeye, ilk uçuşlar, orduya kabul edişler gibi bir çok gelişmeler. Sizin için 2019 yılında duyacağımız Yerli Savunma Sanayi haberlerini toparladık.

İşte 2019 Türk Savunma Sanayi Ürünleri;

Fnss Kaplan MT

Kaplan MT Tankımız seri üretime başlayacak;

Türkiye’nin zırhlı kara aracı üreticilerinden FNSS’nin, Endonezya şirketi PT Pindad ile ortaklaşa geliştirdiği orta ağırlık sınıfı tank Kaplan MT, Endonezya ordusunun zorlu testlerinden geçerek seri üretime hazır hale geldi.

Endonezya’nın 200 ile 400 arası ihtiyacı olan bu tank sınıfından yüklü miktarda sipariş vermesi bekleniyor. İş paylaşımı yaklaşık yüzde 50-50 olacak. Ülke olarak Endonezya’ya ciddi bir ihracat yapmış olacağız.

Ay sınıfı Denizaltı

TCG Dolunay ve TCG Doğanay Denizaltıları Kabulü;

Ay sınıfı denizaltılar, Almanya’nın Howaldtswerke Deutsche Werft şirketinin üretimi olan Tip-209 sınıfı denizaltılarıdır. Denizaltıların ilki Türk Deniz Kuvvetlerine 1975 yılında teslim edilmiştir. STM ile yapılan sözleşmeyle TCG Dolunay (S-352) ve TCG Doğanay (S-351) denizaltılarının modernizasyonu yapılmıştır. 2019’da denizaltıların deniz kuvvetlerine kabulü tamamlanacaktır.

F-35 Savaş Uçağının Uçuş Anı

İlk F-35 Hayalet Savaş Uçağı 2019 da geliyor;

Türkiye, dünyanın en büyük ve gelişmiş silah üreticisi Lockheed Martin tarafından geliştirilen Müşterek Taarruz Programına ait beşinci nesil hayalet savaş uçağı F-35 Lightning II projesine 2002 yılında katılmıştır.

Türkiye, F-35 savaş uçaklarının bazı önemli parçalarının üretimini yapmasının yanı sıra filosuna eklemek için 136 adet uçak siparişi verdi. İlk uçağın Kasım ayında Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

MPT-76 Milli Piyade Tüfeği

MPT-76, 2019 Sipariş Teslimatı;

Tamamen yerli ve milli kaynaklar kullanılarak üretilen Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) NATO’nun standartları olarak belirlediği sıcak ve soğuk havada, kum, yağmur, çamur vb. zor şartlarda ağırlaştırılmış 42 testin tümünü sıfır hata ile geçmiştir. -40 ve 65 derece sıcaklıklarda basınçlı su altında ve balçıkta sorunsuz olarak çalışmaya devam etmiştir. MPT-76 dakikada 650 mermi atımı yapılabiliyor. 600 m. kadar etkili bir menzili vardır. 4.1 kilogram ağırlığında gövde yapısına sahiptir. MPT-76 12 bin mermi atıma kadar namlu ömrü vardır. 7,62 mm çapında mermi kullanır. 2019 yılında üretilmesi için toplam 35 bin civarında sipariş verilmiştir.

S-400 Hava Savunma Sistemi Bataryası

S-400 Hava Savunma Sistemi Teslim Edilecek;

Rus yapımı S-400 sistemi, 2007’den bu yana Rusya silahlı kuvvetlerinin envanterinde yer alıyor. Dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak sözedilen bir sistem, kontrol uçakları, radar tespit, savaş uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava  araçlarını imha etmek için tasarlanıp üretilmiştir. 600 km mesafedeki hedefleri algılayabilme özelliğine sahiptir. S-400 taburu, en az bir taşınabilir komuta merkezi, 8 fırlatıcı ve 32 füzeden oluşur.

Akıncı insansız hava aracının birebir 3D çizimi

Akıncı İnsansız Hava Aracı İlk Uçuşunu Yapacak;

Yüksek irtifada ve uzun süre havada kalabilen İHA’lar sınıfındaki Akıncı Taarruz projesi 2018’de duyurulmuştu. Akıncı İnsansız hava aracının maksimim kalkış ağırlığı 5 ton olacak. Tamamen yerli imkânlarla üretilecek olan Akıncı, daha etkili füze ve akıllı bombaları üzerinde taşıyabilecek. Akıncı İHA’nın 2019 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

Tümosan Pusat Zırhlı Piyade Aracı

Pusat 2019’da envantere girecek;

TÜMOSAN üretimi olan zırhlı askeri araç Pusat envantere girmesine çok az gün kaldı. Yerli motor, şanzıman ve aktarma organlarına sahip özellikleriyle. Türkiye’nin ilk bağımsız yerli ve milli askeri aracı unvanına sahip olacak olan Pusat, 2019 yılında göreve hazır hale gelecek.

Orta menzilli seyir füzesi projesi

Orta Menzilli Akıllı Seyir Füzesi Projesine Başlanacak;

Başlanacak füzenin özellikleri kamuoyu ile paylaşılmadı. Ama ortalama 1000 km çapında karadan karaya bir seyir füzesi olacağı tahmin ediliyor.

İlk defa üretilecek Milgem Fırkateyni

Milgem sınıfı 1. Milli Fırkateyn için sözleşmesi imzalanacak;

Türkiye ilk defa korvet tipi bir askeri geminin tasarımını milli olarak gerçekleştirmiştir. Proje  %65’in üzerinde yerli sanayi katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Milgem Projesinin korvet sınıfı olarak üretilen ilk dört gemiden farklı olarak, 5. üretilcekten 8. gemiye kadar üretilecek olanlar Fırkateyn sınıfı gemiler olacak. Ve Bu sene Milgem sınıfının ilk Fırkateyn savaş gemisi için sözleşme imzalanacak.

MPT 55 Milli üretim

MPT-55 Tüfeğinin 2019’da üretimine son hız devam;

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) mühendisleri tasarladı, 2017 yılında da seri üretimine başlandı, Özellikle meskun mahal çatışmalarında, komando birliklerinin kullanabileceği yeni nesil piyade tüfeği olarak şekillendirilen MPT-55. Uzun namlulu (MPT-55) ve kısa namlulu (MPT-55K) olmak üzere iki tip üretildi. Tam otomatik ve yarım otomatik şeklinde iki atış moduyla çalışabilen MPT-55’in etkili menzili 400, maksimum menzili ise 3 bin 600 metredir.

MPT 55, 2019 yılında teslim edilecek Milli tüfek sayısı 35 bin dir.

T-129 Atak Taaruz Helikopteri

Pakistan’a Atak helikopterinin ilkinin teslim tarihi 2019;

M illi imkan ve kabiliyetlerle geliştirip üretilen T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nin ilk ihracatı Pakistana olmuştu. Yürütülen görüşmeler sonucu 30 adet Atak helikopterinin satışına yönelik sözleşme imzalandı. Türkiye, 30 ATAK helikopterinin satışından yaklaşık 1.5 milyar dolar gelir elde edecek. İlk teslimatın 2019 yılı içerisinde yapılması bekleniyor.

Atmaca Seyir Füzesi

Atmaca Gemi Savar Füzesi Seri Üretime Başlıyor;

Atmaca Projesi, Deniz Kuvvetleri’nin MİLGEM gemi platformlarından gemiden gemiye seyir füzesi ihtiyacının giderilmesi için başlatıldı. Atmaca füzeleri ROKETSAN, kontrol sistemleri ve diğer ekipmanlar ASELSAN tarafından yerli imkanlarla geliştirilip üretildi. Atmaca denizler için ürettiğimiz ilk füze olma özelliğinide taşıyor. Türkiye’nin denizlerdeki caydırıcılığını artırmak amacıyla yerli imkanlarla geliştirilen Atmaca füzesinin seri üretimine 2019 yılı içinde başlanılcak.

Sarsılmaz üretimi yerli ve milli sar-9 mete

Milli ve Yerli Tabanca SAR9 METE Üretimine Devam;

2015 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) başlattığı Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi (ÖYTP) ile, Sarsılmaz şirketinin mühendisleri tarafından tasarlanan tabanca, yapılan testleri birincilikle bitirdi ve Sarsılmaz ile SSM arasında, seri üretim sözleşmeleri yapıldı. 2019 yılı için teslim edilmesi beklenen 18 bin SAR9 Mete tabancası var.

Altay Tankı

Altay Tankı Seri Üretime 2019’da Başlıyor;

Altay Tankı, Türkiye’de tasarlanıp geliştirilen 3. nesil en modern ana muharebe tankıdır. Milli Tank Üretim Projesi (MİTÜP) kapsamında 30 Mart 2007’de oluşturulan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında Savunma Sanayii Başkanlığ ana proje yüklenicisi olarak Otokar seçilmiştir. Altay’ın seri üretimi için 9 Kasım 2018’de BMC ile sözleşme yapıldı ve 2019’da 250 adetlik verilen siparişin üretilmeye başlanması bekleniyor.

F-16 Savaş Uçağı

F-16 Uçakları İçin AESA Radar Geliştirme Başlatılacak;

F-16 savaş uçaklarının daha güçlü ve modern olabilmeleri için Aselsan tarafından bir süredir geliştirilen Aktif Faz Dizinli Radar’lar ile 2019’da çalışmalara başlanıcak. AESA radarın anten yüzeyi hareket etmiyor. Sabit duran yüzeyde değişik açılarda konumlanmış elektronik dizin radar elektromanyetik radar dalgaları sayesinde hem aynı anda farklı yönler taranabiliyor hem de çok daha detaylı bilgi alınıyor. Radar hem hava-hava hem de hava-yer tarama görevlerinde kullanılabiliyor.

Bu yazımızda 15 adet gelişmeyi sizlere sunduk. Buraya daha eklenmemiş gelişmelerde bulunmaktadır.

2 YORUMLAR

  1. Daha çok yolumuz var ama. Adamlar bizim şuandaki yaptıklarımızı seneler önce yapmaya başladı. Olur olmaz değil ama çok çalışmak lazım

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz