Türkiye, Ukrayna’ya Bayraktar TB2 SİHA Sattı

Silahlı Bayraktar TB2 güvenilirliğini kanıtladı,Katardan sonra, Ukrayna ordusuda bünyesine kattı.

Türkiyenin silahlı insansız hava aracı Bayraktar

Ukrayna Devleti Savunma Sanayine bağlı olan Ukroboronprom şirketinin alt kuruluşu olan Ukrspetsexport şirketi. Orduya yeni bir Silahlı İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2 SİHA alımı yapıldığını bildirdi.

Katar’ın ardından Ukrayna da güvenlik güçlerinin envanterini Bayraktar ile güçlendirme kararı almıştı.

Yüzünü batıya çeviren Ukrayna; Modernizasyon, dış tedarik ve yeni üretilen araçlarla ordusunu güçlendiren Ukrayna Türkiye’den İHA alımı yaptı. Ukrayna tarafından yapılan bildiride, Bayraktar TB2 SİHA insansız hava aracı alımı duyuruldu. Ukrayna’nın 6 Bayraktar TB2, 3 yer istasyonu ve 200 adet mini akıllı mühimmat için 69 milyon dolar ödeyeceği öğrenildi. Ukraynalı kaynaklar, teknik-bakım ve personel eğitiminin anlaşmaya dahil olduğunu duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko’nun yaptığı açıklamada, tedariğin yanı sıra Türkiye ile Ukrayna ortak teknoloji geliştirme çalışmalarının son hız devam ettiği de açıkladı. Ukroboronprom bünyesinde faaliyet gösteren Ivchenko Progress fabrikasında insansız teknolojiler için motor ve aviyonik gibi bileşenlerin ortak üretimi için sürecin devam ettiği söylendi.

Ukrayna Tarafından Yayınlanan Haberin Videosu:

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz