Türkiye Tüm Deniz Kuvvetleri ile Tatbikat Gerçekleştiriyor

Türkiye Donanması ile Akdeniz, Karadeniz ve Ege denizlerini kapsayan Cumhuriyet tarihinin en büyük Deniz Tatbikatını gerçekleştiriyor.

Mavi Vatan 2019 Tatbikatı

Türkiye’nin kendi donanmasıyla düzenlediği en büyük tatbikatı olan Mavi Vatan 2019 planlandığı gibi başladı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre tatbikat aynı anda Türkiye’yi çevreleyen Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de gerçekleştirilecek.  Tatbikata beş adet fırkateyn, dört adet hücumbot, iki adet denizaltı, iki adet mayın avlama gemisi, bir adet amfibi çıkarma gemisi, bir adet akaryakıt ikmal  gemisi, dört adet yeni tip karakol botu, bir adet Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi ve üç adet  yardımcı sınıf gemileri katılıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğamiral Yankı Bağcıoğlu, 27 Şubat 8 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek tatbikat hakkında bilgi verdi. Bağcıoğlu ‘Umtas’ ve ‘Cirit’ silah sistemlerinin yanı sıra birçok yeni sistem ve silahın tatbikatta  deneneceğini açıkladı.

Mavi Vatan 2019 Tatbikatı

Bağcıoğlu, “Tatbikat, Deniz Harp Merkezi Komutanlığı’nda kurulan 165 kişilik Tatbikat Kontrol Merkezince sevk ve idare edilmektedir. Burgazada Korvetimiz ilk defa böyle bir tatbikata katılacak ” dedi.

Tatbikatta Deniz Havacılık’ın envanterinde bulunan S-70 Seahawk, CN-235 deniz karakol uçakları ile Hava Kuvvetleri’nin F-16, CN-235 ile AS-532UL  helikopterleri yer alıyor.

Bağcıoğlu’nun konuşmasında geçen UMTAS’ın deniz harbi için UMTAS’tan geliştirilen Temren olup olmadığı ise açıklığa kavuşmadı.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz