Türkiye’yi S400 ile Patriot Beraber Koruyacak

ANKARA, 24. Aralık/. Türk başkanlık sözcüsü İbrahim Kalın’ın Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Ankara’nın ABD yapımı Patriot füze sistemi satın almasının Rusya ile S-400 füze sistemi satın alma konusundaki anlaşmasını etkilemeyeceğini belirtti.

“S-400’deki anlaşma kapandı. İlk sistemler Ekim 2019’da teslim edilecek. Patriot teklifi hiçbir şeyi değiştirmeyecek çünkü onları birbirine alternatif olarak görmüyoruz. Her iki sisteme de sahip olabiliriz” dedi.

Dışişleri bakanlığından bir kaynak, daha önce Türkiye’nin S-400 sistemlerini NATO sistemlerinden ayrı olarak kullanacağını ve “F-35 uçağı ile ilgili hassas bilgilerin korunmasına yardımcı olacaklarını” söyledi.

18 Aralık’ta ABD yönetimi Patriot’u Türkiye’ye 3,5 milyar dolar ücretle, karadan havaya füze sistemini satmaya karar verdiği bildirmişti. 80 Patriot MIM-104E Güdümü Yükseltilmiş Patriot füzesi ve 60  İleri Kabiliyet Patriot-3 (PAC-3) füzesi ve ilgili ekipmanın satışı için izin alındı.

Ertesi gün, Rusya cumhurbaşkanı sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, Patriot sistemlerinin satın alınmasının, Moskova’nın Ankara ile S-400 füze sistemlerinin temini konusundaki anlaşmayı engellemeyeceğini söyledi.

Rusya’nın S-400 ‘ü (NATO adı: SA-21 Growler), 2007 yılında hizmete giren en yeni uzun menzilli uçaksavar füzesi sistemidir. Orta menzilli füzeler dahil uçak, gemi ve balistik füzeleri imha etmek için tasarlanmıştır. Sistem, 400 kilometreye kadar hareketli hedefleri ve 60 kilometre mesafeden 4.8 km/s hızla uçan taktik balistik hedefleri yok edebiliyor. Bu hedefler arasında seyir füzeleri,bombardıman uçakları, stratejik uçaklar ve balistik füze savaş başlıkları bulunmaktadır.

S400 Sistemin radarları, 600 kilometre (373 mil) mesafedeki hava hedeflerini tespit edebiliyor.

 

2 YORUMLAR

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz