Yerli ve Milli Üretim Tank Mühimmatı

Yerli tank mühimmatı testinden

Türkiye Savunma ve Sanayi’nin MKEK şirketi daha önce üretilmeyen modern tank topu mühimmatını yerli ve milli olarak üretildi.

AA Haber ajansının haberine göre, (TSK) Türk Silahlı Kuvvetlerinin tank mühimmatı ihtiyacını karşılamak amacıyla yürütülen çalışmalar başarıyla tamamlandı. Ve envanterdeki tanklarla gerçekleştirilen atışlı testler tam not aldı. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından yerli ve milli olarak üretilen yeni ve modern tank mühimmatında bin adetlik ilk teslimat tamamlandı.

Yerli Tank Mühimmatı

Türkiye’de daha önceden üretimi yapılmayan. 120 mm MOD300 HE-T Tank Topu mühimmatı için MKEK şirketi öz kaynaklarıyla devletten destek almadan 20 Ocak 2017’de Ar-Ge faaliyetlerine başladı. Yapılan çalışmalar sonunda 1 Mart 2018’de tasarım doğrulama testleri başarıyla sonuçlandı.

Kurumun tesislerinde, bir yıl gibi kısa sürede tamamı yerli ve milli olarak üretilen 1000 adetlik ilk mühimmatın atışlı testleri Milli Savunma Bakanlığı (MSB) temsilcilerinin katılımıyla 25 Aralık’ta başarıyla test edildi ve alım onaylandı.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz